Őszi Nagyünnepek ימים נוראים Ros Hásáná, Erev Ros Hásáná 2017.09.20. 1. nap 09.21. 2. nap 09.22. ide kattintva olvashatsz róla

2017-09-20 • 18:00 - 2017-09-22 • 18:23

Szeptember 20-án este köszönt ránk 5778 a zsidó újév előestéje. A Ros Hásáná kétnapos ünnepén az ember teremtésének 5778-ik évfordulójára emlékezünk, és mintegy megújítjuk az Örökkévalóval kötött szövetségünket a világ létezésére és újjáteremtésére. Ez alkalomból szeretettel látunk egy közös ünneplésre, a „Nyitott Zsidó Újév Óbudán” programunkra.
Az Óbudai Zsinagóga előtt felállított hatalmas sátorban ünnepi álló fogadásos kidussal, újévi ételekkel, gyermekprogramokkal és egy hét fős, jeruzsálemi kántorkórus előadásával szeretnénk mindenkihez közelebb hozni az ünnep hangulatát, és lehetőséget adni ahhoz, hogy az újév ünneplésével együtt járó közösségi találkozás, baráti együttlét hagyományát közösen újjáélesszük.
Helyszín: Óbudai zsinagóga előtti tér (Lajos utca 163.)
Időpont: 2017. szeptember 20. szerda este 18:00

Nagyünnepi imarend:

Szeptember 20. (szerda)

• 18:00 Ros hásáná előestéje, ima és ünnepi kidus

Szeptember 21. (csütörtök)

• 10:00 Ros hásáná 1. napja – Sáchrit
  • 12:00 Sófár fújás
  • 17:30 Táslich (találkozó a Rozmaringnál)
  • 18:30 Ros hásáná 2. napjának előestéje, ima, ünnepi kidus és ünnepi vacsora

Október 14. (szombat)

• 10:00 Szombati ima – Sáchrit

Ros HáSáná

„…A hetedik hónapban, a hónap elsején pihenőnapotok legyen, szent összegyülekezés emlékeztető kürtöléssel. Ne végezzetek semmilyen, foglalkozáshoz tartozó munkát…” (3Mózes23:24 25.)

A Tóra és az imakönyv Emlékezés Napja, Jom HáZikáron és Sófárfúvás Napja, Jom T’ruánéven említi ezt a napot. A szellemi önvizsgálat és bűnbánat tíznapos időszakának kezdetét jelöli, amelyet Jom Kippur, az Engesztelés Napja zár le. Minthogy az évek számítása tisri első napjával kezdődik, ez a nap a zsidó világban Ros HáSáná, újév néven vált ismertté.

A napot elmélyült imádkozás jellemzi. Az imák fő témája Isten korlátlan hatalma a világ és az emberiség fölött. Ros HáSánával kapcsolatban a legemlékezetesebb bibliai előírás a sófárfúvás. Vallási kötelesség ezeken a napokon a sófár hangját hallgatni. Aki meg fogja fújni a sófárt, előbb áldást mond: „Áldott légy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, ki megszentelt minket parancsolataival, s megparancsolta, hogy hallgassuk a sófár hangját!” A gyülekezet „Ámen!-t” mond. A Ros HáSáná-i istentiszteletek során összesen száz sófárhangot kell hallani.

A régi hagyomány három sófárhangzatot különböztet meg: a hosszú, elnyújtott t’kiát, a megtörő, panaszos svárimot és a tiszta, éles staccatók sorozatát, a t’ruát.

Aki betegség vagy egyéb ok miatt nem tud elmenni a zsinagógába, az próbáljon megkérni valakit, hogy jöjjön el hozzá sófárt fújni. A sófár hangja az ősidőktől fogva a bűnbánatra figyelmeztet, és a sínai sófárt idézi fel. Maimonides szerint a sófárfúvás előírása mély értelemmel bír. Így magyarázza, mit mond számunkra:

„Ébredjetek, aluvók… vessétek mérlegre tetteiteket, emlékezzetek Teremtőtökre, és forduljatok hozzá bűnbánatban! Ne vétsétek el a valót, ábrándokat kergetvén, ne vesztegessétek éveiteket hiábavalóságokra, amelyeknek semmi hasznuk, semmi értelmük! Tekintsetek lelketekbe, szemléljétek cselekedeteiteket, hagyjátok el a tévutakat, a hamis gondolatokat, és térjetek meg Istenhez, hogy könyörülhessen rajtatok!” (Hilchot T’suvá 3:4.)

Ha Ros HáSáná szombatra esik, nem fújnak sófárt.

Az esti istentisztelet után így köszöntjük egymást:

(Férfit:) L’sáná tová tikátév v’téchátém.

(Nőt:) L’sáná tová tikátévi v’téchátémi.

„Jó évre írassál be és pecsételtessél meg!”

Az ünnepi vacsorához számos jelképes szokás kapcsolódik. A legismertebb, amikor egy darabka chálát vagy almát mézbe mártunk, és mielőtt megennénk, ezt mondjuk:

J’hi rácon setchádés álénu sáná tová um’tuká.

„Az Örökkévaló akaratából jó és édes évre virradjunk!”

A Ros HáSánától Jom Kippurig tartó időszak neve „tíz bűnbánó nap”, ászeret j’mé t’suvá. Ezalatt mindennap különleges bűnbánati imákat kell mondani a zsinagógában.

A tíz nap valamelyikére eső szombatot sábbát t’suvának, „bűnbánat szombatjának” vagy sábbát suvának, „megtérés szombatjának” hívják. (2) Az utóbbi kifejezés az aznap olvasott prófétai fejezetből való: Suvá Jiszráél… „Térj meg, Izrael, Istenedhez, az Örökkévalóhoz…” (Hóseás 14:2.)

A Ros HáSánát követő időben így szokás köszönni: G’már hátimá tová, vagyis „Legyen jó a végső megpecsételés!” Ebben az a hit jut kifejezésre, hogy Ros HáSáná és Jom Kippur az ítélet napja – Jom HáDin – minden nép számára.

Kezdés:
2017-09-20 • 18:00