Érdekességek és történetek az óbudai zsidóságról
Tartson velünk egy különleges városi sétára, ahol egyesülnek a kulturális és kulináris kalandok!
Óbuda nem csupán Budapest históriájában játszik kulcsszerepet, hanem a fővárosi zsidóság történetében is. Eufemisztikusnak tűnhet, azonban korán sem túlzás azt állítani, hogy itt ringott a budapesti zsidók bölcsője.
Az isteni gondviselésnek köszönhető, hogy az újkori Budapest legrégebbi zsinagógája még ma is áll, ráadásul évtizedes szünet után újból aktív. Így aztán az Óbudai zsinagógáról nemcsak mint központi történelmi helyszínről beszélhetünk, hanem napjaink aktív zsidó hit- és kulturális életének jelentős pontjáról is.
Nem meglepő hát, hogy a 19–20. századi magyarországi művelődés- és társadalomtörténet jeles ismerője, Katona Csaba történész is az Óbudai zsinagógát használta esszenciális elemeként legújabb várostörténeti sétájában. Ugyanakkor Katona Csaba azon felül, hogy ennek a fantasztikus épületnek a titkait feltárja a sétálók előtt, a környék mára jobbára feledésbe merült zsidó emlékeit is újra megidézi.
Katona Csaba történész, kutatási területe a 19–20. századi magyar társadalom- és művelődéstörténet. Több kötet és számos tudományos és népszerűsítő szakcikk szerzője. Többek között 2011 és 2022 között a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa, 2013-tól emellett a Bölcsészettudományi Kutatóközpont kommunikációs referense volt. 2022 óta a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában is dolgozik. További munkásságáról itt olvashatnak.
A sétát Katona Csaba történész vezeti, a finom flódnikat pedig az Óbudai zsinagóga kóser konyhájában készítik.
Találkozó: 1036 Budapest, Lajos utca 93–99. (Lajos utca – Nagyszombat utca sarok)
A séta időpontja: 2024. 11. 10., 11:00
A séta részvételi díja 5.000 Ft., Haverkártyával pedig 4.500 Ft. Regisztráció a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül lehetséges.
zsido.com