Események betöltése

« All Events

  • Ez az esemény elmúlt.

Omerszámlálás: Hogyan, mikor, miért számolunk? Lág Báomer, Sávuot – ide kattintva olvashatsz róla

2017-04-12 • 00:00 - 2017-05-31 • 00:00

Peszách második estéjétől kezdve vallási előírás hét teljes héten át minden este számlálni a napokat. Az ötvenedik nap Sávuot ünnepe. A szó jelentése “hetek”.

A számlálás egyik célja, hogy Peszách és Sávuot ünnepét összekössük, és tudatosítsuk: a politikai szabadság nem lehet teljes, ha nem a szellem határai között, fegyelemben és kötelességteljesítésben csúcsosodik ki. Ezt jelképezi Sávuot ünnepe, amelyet a Tízparancsolat átadásának, Isten Izrael előtt való megnyilatkozásának és a Tóraátvételének szentelünk.

A számlálás kezdete Peszách második napjára esik, amelyen egy bizonyos mennyiségű(omernyi) árpát le kellett aratni, és áldozatként a Templomba vinni. Az egész időszak neve Sz’firát HáOmer, “az omer számlálása”, röviden szfirá.

A Tóra szerint minden zsidó köteles a Tóra-adás ünnepéig 49 napot számlálni. A Midrás szerint ennek eredete az a 49 nap, amelyet az Egyiptomból kivonult zsidók örömteli előkészületekkel töltöttek el, mialatt „számlálták a napokat” a Tóra-adásig. Ez az időszak valamikor örömteljes volt, ma azonban gyászidőnek számít, mivel ennek során halt meg Rabbi Ákivá sok ezer tanítványa.

A számlálás  után szokás elmondani a 68. zsoltárt, és az Áná bekoách kabbalisztikus imát. Mindkét ima kapcsolódik a szférákhoz és a negyvenkilences számhoz, mivel 49 szóból illetve betűből tevődnek össze.

Az omerszámlálás 33. napján egy napra megszakítjuk a gyászt.

Az omerszámlálás 33. napja előestéjén szűnt meg az a szörnyű járvány, amely Akiba rabbi 24 ezer tanítványát is magával vitte. A tanítványok halála feletti gyászt a vidámság, a zene, a tánc az ünnepi evés – ivás váltja fel.

Május 14-én vasárnap 16:30
Helyszín:
🌿Rozmaring Vendéglő🌿
1036 Budapest
Árpád fejedelem útja 125.
Programok:
Sütögetés, tábortűz, gyerekprogramok arcfestéssel és bűvész bemutatóval!

Ugyancsak Lág Báomer alkalmával emlékezünk meg Simon Bár Jocháj rabbiról, a Talmud egyik legkiemelkedőbb tudósáról is, aki egyben egy fontos kabbalisztikus mű, a Zohár szerzője és aki ezen a napon halt meg. Simon rabbi tudása a jogi törvények rétegétől a legmélyebb misztikus titokig átfogja a Tórát. A hagyomány szerint azt kérte, hogy örömünnepeljük meg a jorcájt évfordulóját.

Sámuel Imája 154. oldal

A karmesternek: zenekísérettel. Zsoltárének. Áldjon meg minket kegyesen az Isten, fordítsa felénk arca fényét, szelá! Hadd ismerjék meg a földön útjaidat, minden népség segítségedet! Hadd adjanak neked hálát a népek, Istenem, hadd ismerjen el Téged minden nemzetség. Örüljenek, ujjongjanak a nemzetek, hisz Te méltányosan ítélkezel a népeken, a föld minden nemzetén, szelá! Hadd adjanak neked hálát a népek, Istenem, hadd ismerjen el Téged minden népség! A föld meghozta termését, megáldott bennünket az Isten. Áldjon meg minket az Isten, hadd tiszteljék Őt világszerte!

(68. zsoltár)

Shemini Aceretről azt mondják, hogy pont azt jelenti Szukotnak, mint Shavuot Pészachnak. Pészachkor Izrael gyermekei fizikailag szabadultak fel. Látták Isten jelzéseit és csodáit és büntetését, melyet a fáraóra és az egyiptomiakra szabott ki. Az izraeliek hittek Benne és szolgájában, Mózesben. Aztán 50 napig várniuk kellett, míg az Istenfélelem teljesen beléjük nem ívódott, s csak akkor léphettek szövetségre Istennel a Tóraadás keretein belül a Sínaj hegy lábánál, amit Shavuotkor ünnepelünk.

 

Részletek

Kezdés:
2017-04-12 • 00:00
Vége:
2017-05-31 • 00:00