„Megérkezésünk réges-rég örök” – Felolvasószínház a Zsilipben az ÓbudaKult szervezésében Fullajtár Andrea rendezésében
„Megérkezésünk réges-rég örök” – Felolvasószínház az ÓbudaKult szervezésében
Blau Márta egy szombathelyi lány volt, aki a helyi ortodox zsidó elemibe járt, majd a szülei laborjában fogtechnikus tanoncként dolgozott a gettósításokig. 1944 tavaszán, mint vidéken mindenhol, úgy a szombathelyi zsidókat is összegyűjtötték, majd mintegy másfél hónappal később Auschwitzba deportálták őket. Blau Márta édesanyjával túlélték az embertelen megpróbáltatásokat, édesapja viszont a vészkorszak egyik ártatlan áldozata lett – Márta neki írta naplóját.
Blau Márta naplója: a 63 oldalt kitevő, kockás füzetbe kézzel írt visszaemlékezés 1944. július 4-től idézi fel a történéseket, tárgyalja a deportálást megelőző helyi eseményeket, az Auschwitz-Birkenauban átélt szörnyűségeket, valamint az Allendorf-Münchmühle munkatáborban töltött időszakot és az 1945-ös szombathelyi visszatérést.
A naplóból készült színdarab november 13-án „Megérkezésünk réges-rég örök” címmel, Mészöly Anna (Fekete pont, Drakulics elvtárs, Tündérkert), Száraz Dénes (Keleti pu., Most vagy soha!) Fullajtár Andrea (Aranyélet, Kolorádó Kid) színművészek tolmácsolásában lesz látható és hallható, 19 órakor a Zsilip kulturális központban az ÓbudaKult előadássorozatának részeként.
Fullajtár Andrea, a darab rendezője és egyik szereplője elmondta, hogy a felolvasószínház hasonlít egy hangjátékhoz: „attól izgalmas, hogy a szöveget a színészek működtetik, hiszen mozogni nem tudnak, az arcuk is szinte mozdulatlan, legtöbbször a szöveget nézik. A hangjukkal tudják visszaadni ennek a lánynak a visszaemlékezéseit a deportálásukra és a hazaútjukra”, amelyeket egy napló formájában vetett papírra.
Mint elmondta, Tóth Réka Ágnessel, a szövegszínházi adaptációjának írójával arra törekedtek, hogy a naplószöveg részeit három hangra: egy idősebb női hangra, egy fiatalabb férfihangra és a fiatal lánynak a hangjára egy oratóriumként állítsák színpadra, éppen ezért versrészletek is kerültek bele, Mándy Stefánia költeményeiből. Egy kamaszlány felnőtté érését bemutató, sodró, néhány hónap történetét felölelő napló elevenedik meg, amely láthatóvá, érezhetővé teszi azt az életükön végigrohanó helyzetet, amibe kerültek. A rendező azt is elárulta, számára nem ismeretlen egy ilyen mű, hiszen Auschwitz-túlélő nagymamája szintén vezetett naplót, így különösen fontosnak érezte ezt az anyagot és az ezzel való munkát.
Mészöly Anna–Fullajtár Andrea egykori tanítványa– kölcsönzi majd Blau Mártának a hangját, a mű pedig 1944-be viszi vissza a nézőt. A felolvasószínház több mint felolvasás: a próbák során kialakuló oratórium, újabb és újabb színek kerülnek bele, mígnem a helyszínen, a nézők szeme láttára megszületik a tényleges előadás – magyarázta Fullajtár Andrea, aki úgy véli, a nézőknek sokat fog adni ennek a kamaszlánynak a különleges, helyenként kalandos, drámai naplójának feldolgozása.
Helyszín: Zsilip – Róth Lenke és Simon Kulturális Központ, Újpesti rakpart 1., Budapest, XIII. kerület
Időpont: 2024. 11. 13., 19:00
Az előadásra a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül lehet jegyet váltani.
zsido.com