Zsidóság-körkép: vessünk véget a viszálykodásnak!
Tavaly októberben indult a Zsidóság-körkép című sorozat a zsido.com-on. Eddig tizennyolcan meséltek identitásukról, álmaikról, mindarról, ami a budapesti zsidóságot összeköti vagy elválasztja. Kérdeztünk ismert embereket, beszélgettünk közösségünk tagjaival, kiderült, hogy mindenki máshogy gondolkodik a zsidóságáról, de valami mégis összeköt bennünket.
Az interjúalanyok nagyon hasonló kérdéseket kaptak. Például, kit vinnének magukkal egy lakatlan szigetre a minjenbe. Természetesen a legtöbben megemlítették a családjukat, de például Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház igazgatója ácsot vitt volna, hogy hajót tudjon építeni, Szilágyi Nóra, a Cedek vezetője pedig valakit, aki remekül főz.
Ha 10 milliárd forintot kapnának, hogy azt a zsidóság javára fordítsák, azt a megkérdezettek többsége oktatásra költené. A Zsilipet is többen támogatnák ebből az összegből. De Szerényi Ádám, az Olajág otthonok és a Zsigmond Király Egyetem pénzügyi igazgatója megforgatná a pénzt, akár meg is duplázná.
Ha társadalmi párbeszéd indulna arról, milyen Holokauszt-emlékmű épüljön Budapesten, a legtöbben visszakoznának. Borgula András, a Gólem színház vezetője szerint sem kell újabb emlékmű, hiszen van már elég, ezeket kellene ápolnunk. Rubin Eszter szerint a halálnak csak az élettel lehet ellentmondani, a gyerekekre, a jövőre kell fókuszálni. A legtöbben azt válaszolták erre a kérdésre, hogy az igazi megoldás az volna, ha az iskolákban oktatnák megfelelően a holokauszt témáját.
Hogy milyen egy ideális közösségi vezető? Többen a hitelességet említették alapvető kritériumként. Legyen művelt is és persze alázatos, mutasson jó példát, legyen víziója a zsidóságról. Székhelyi József szerint legyen innovációs szuperbank!
Szerettük volna megtudni, hogy melyik ima vagy tórai tanítás áll a legközelebb a kérdezettek szívéhez. A Smá ima több válaszadó kedvence: tanuljunk és tanítsunk életünk végéig! De többször is előfordult a válaszokban: cházák, cházák, veniszcházék! Erősödjünk, erősödjünk és erősítsük egymást!
Talán a legfontosabb tanulsága az eddigi interjúknak: legtöbbünk vágya a zsidóságon belüli viszálykodás megszüntetése. Talán nem is volt olyan válaszadó, aki ne említette volna meg, hogy az egészséges vitákon túl, a zsidó közösségnek összefogásra, igazi partnerségre, valódi párbeszédre volna szüksége.
A Zsidóság-körkép sorozat folytatódik, péntekenként új arcokkal a zsido.com-on.
A sorozat eddigi részei: