Itt minden zsidó fiatal otthon érezheti magát – interjú Bánki Artúrral
„Zsidóság-körkép” sorozatunkban annak járunk utána, hogyan látják a zsidóságot a közösség tagjai, illetve a közélet különböző szereplői. Bánki Artúrt, az EMIH munkatársát kérdeztük.
Az EMIH-nél te fogadod a látogatókat, mondhatni: az EMIH arca vagy. Tudsz mindig mosolyogni, kedves lenni? Mi van, ha rossz napod van?
Mivel alapvetően is boldog és vidám természetű vagyok, nem esik nehezemre kedvesnek lenni a vendégekkel és mosolyogva fogadni őket, ráadásul azt csinálom, amit szeretek, ami minden nap egy plusz töltést ad a munkámhoz.
Tagja vagy valamelyik zsidó ifjúsági szervezetek?
Az Átid tagja vagyok a megalakulás óta, valamint egy pár éve én vagyok az Átid ösztöndíjprogram koordinátora. Azt gondolom, hogy az évek alatt nagyon jó társasággá kovácsolódott a szervezet, szerencsére a tagjaink száma folyamatosan növekszik, és rendszeresen fantasztikus hangulatú rendezvényeink vannak, amin minden zsidó fiatal otthon érezheti magát.
Ha lakatlan szigetre mennél, kit válogatnál magad mellé a minjenbe a magyar zsidó közösség tagjai közül?
A szeretteimen és a barátaimon kívül természetesen vinném magammal a rabbikat, akikkel minden nap együtt dolgozunk, így azt gondolom minden adott lenne ahhoz, hogy tartalmasan töltsük el az időt.
Ha egy névtelen adakozó 10 milliárd forintot adna neked, hogy azt a magyar zsidóság javára fordítsd, mihez kezdenél?
Mindenképpen közösségépítésre fordítanám, zsinagógákat építenék és újítanék fel, kezelésbe venném az elhagyott temetőket, ingyenes oktatási intézményeket hoznék létre, valamint karitatív tevékenységekkel segíteném a rászorulókat.
Milyen számodra egy ideális zsidó vezető?
Az első és legfontosabb, hogy fel lehessen rá nézni. Hiteles és példamutató legyen a közösség részére minden tekintetben.
Milyen az ideális zsidó iskola?
Az ideális zsidó iskolában a világi oktatás mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a vallási oktatásra is. Fontosnak tartom, hogy a gyereknek tudjuk adni egy értékekkel rendelkező erős zsidó identitást, ahol megtanulják a hagyományok megőrzésének fontosságát, és a Tóra által tanított és közvetített értékekkel teli, teljes életet tudjanak élni.
Tíz év múlva hogyan szeretnéd látni magadat a zsidóságban, magad körül a zsidóságot?
Szeretnék továbbra is aktív tagja lenni a közösségnek, és bízom benne, hogy a jelenlegi, folyamatosan fejlődő magyarországi zsidó élet ugyanilyen vagy még nagyobb lendülettel fog növekedni, és még többen fognak visszatalálni a gyökereikhez.
Ha el kellene költöznie Magyarországról, akkor melyik zsidó szervezet, intézmény, személy hiányozna a leginkább?
Az Óbudai Zsinagóga, és az ottani közösség, akikkel minden héten fantasztikus hangulatban töltjük el a sábeszi ünnepi kidust.
Ha a Siratófalnál lehetne három kívánságod, ami teljesül, mit kérnél a magyar zsidó közösséggel kapcsolatban?
Egységes zsidóságot, a különböző zsidó szervezetek összetartását a közös cél, egy még szebb és még jobb zsidó jövő építésben, valamint egyre növekvő létszámú zsidóságot.
Melyik a hozzád legközelebb álló ima/ tórai tanítás?
Náásze v’nismá, azaz megtesszük és meghallgatjuk, ezt mondták őseink a Színáj hegynél amikor átvették a Tórát az Örökkévalótól. Minthogy előbb az mondatott ki: „Náásze”, azaz: „Megtesszük”, nyilvánvalóvá tették ezzel, hogy az Isten akaratát követő engedelmességünk feltétel nélküli. Azt gondolom, hogy nekünk is feladatunk Istent feltétel nélkül elfogadni, és szolgálni őt teljes szívünkkel életünk során.
Lefkovics Zsófi
A sorozat eddigi részei:
zsido.com