Tisá böáv időpontok zsinagógánkban és amit tudni kell a három gyászhétről
Tisá böáv időpontok zsinagógánkban
Tisá böáv jelentősége
Tisá böáv, áv hónap 9. napja, ami idén augusztus 12-13-ra esik, a legszomorúbb nap a zsidóság történelmében. Ilyenkor gyászba borul a zsidó nép, böjtölünk és imádkozunk. Ez a csúcspontja a háromhetes gyászidőszaknak, amely támuz 17-én veszi kezdetét. Útmutató a Chabad.org oldaláról.
Milyen események köthetők tisá böáv napjához?
I.e. 1313-ban a sivatagban vándorló zsidók követeket küldtek az Ígéret földjére, akik félelmetes jelentésekkel tértek vissza. Az izraeliták ezután nem voltak hajlandóak belépni a Szentföldre, aminek eredményeként az Örökkévaló elrendelte a negyven éves sivatagi vándorlást. Itt vette kezdetét áv 9 szerencsétlensége.
Később ezen a napon történt mindkét Jeruzsálemi Templom elpusztítása: az Első Jeruzsálemi Templomot i. e. 586-ban kifosztották és porig égették a babilóniaiak, majd a Második Templomot i. sz. 70-ben rombolták le a rómaiak.
Más fájdalmas események is fűződnek Tisá böáv napjához, például ezen a napon verték le a rómaiak i.sz. 133-ban a Bar Kochba lázadást. Később 1290-ben Angliából, majd 1492-ben Spanyolországból űzték el a zsidókat ugyanezen a napon.
A böjt áv hónap 8-án naplementekor kezdődik és a következő nap este fejeződik be. Abban az esetben, ha tisá böáv szombatra esik, egy nappal elcsúsztatjuk és áv 9-én naplementekor veszi kezdetét.
Ezen a napon nem szabad a következő tevékenységeket csinálni
- Enni vagy inni
- Bőrcipőt viselni
- Fürödni vagy mosakodni (Ha kezet kell mosnunk, például a mosdó használata után, figyeljünk, hogy éppen csak a csuklóig érjen a víz.)
- Kenőcsöt vagy krémet használni
- Házaséletet élni
- Széken ülni (Ez a tilalom csak a böjt napjának deléig tart.)
- Tórát tanulni (Kivétel azokat a szakaszokat, amelyek a gyász törvényeit, a templomok megsemmisítését és a zsidó népet sújtó tragédiákat beszélik el.)
- Ajándékot küldeni, vagy egymást üdvözölni (A köszönésekre lehet válaszolni.)
- Kirándulni vagy egyéb kellemes tevékenységen részt venni
- Finom, ünnepi ruhát viselni
- Munkát végezni (Nem a szombati meghatározás szerint, hanem a szó általános értelmében, legalábbis este és a böjtnapon délig. tisá bőáv napján déltől kezdve, ha szükséges, minden munkát szabad végezni.)